Kunnan blogit

KJ blogi

 

Etäopetus- etätyöskentely kokemuksia                                   

 

Toukokuun puolivälin tienoilla koulu palaa lähiopetukseen. Kokemukset kahden kuukauden etäopetusajasta ovat pääosin positiiviset.

Oppilailta saatujen kommenttien mukaan etäopetus oli myönteinen kokemus, mutta tehtäviä oli liikaa. Oppilaiden mielestä etäopiskelu oli vapaampaa, koska jokainen pystyi määrittelemään oman työskentelyrytminsä. Etätyöskentely opetti myös itsenäistä työskentelyä. Jotkut oppilaat ovat mielissään, että lähiopetus alkaa. Etäopiskelu tuntui välillä vaikealta. Lisäneuvojen kysyminen ja itsenäisesti tehtävä työ ei huvittanut. Lähiopetukseen paluu tuo helpotusta arkeen.

Opettajat kokivat etätyöskentelyn alussa tuottaneen paljon lisätyötä. Etätyöskentelyn edetessä tilanne tasaantui ja opetus soljui sitä mukavammin, mitä pidempään etäopetusta annettiin. Opettajat pitivät aktiivisesti yhteyttä oppilaisiin. Sähköisiä oppimisalustoita käytettiin ahkerasti. Etäopetus haastoi opettajat etsimään uusia väyliä opettamiselle. Opettajat onnistuivat! Etäopetuksen löydettyä oman toimintamuotonsa, lähiopetukseen palaaminen tuntui kyseenalaiselta. Kun lähiopetus alkoi, hoidetaan lukuvuosi loppuun mahdollisimman hyvin.

Omalta osaltani etätyöskentely on sujunut etäyhteyksien alkuongelmien jälkeen mukavasti. Olen kokenut, että etätyöskentelyn aikana minulla on ollut paremmin aikaa keskittyä erilaisten selvitysten ja asiakirjojen laatimiseen. Koululla työskennellessä tulee paljon keskeytyksiä ja ajatus katkeaa kirjallisissa töissä. Etätyöskentelyssä kokousten pitäminen Teamsin kautta on erittäin positiivinen kokemus. Nyt opittua kokousmenettelyä kannattaa jatkaa. Toisaalta henkilökohtaiset kontaktit ovat jääneet vähemmälle, mutta niihin voi palata sitten, kun koronavirusepidemia antaa myöden. Itse en ole etäopettanut, joten sähköisten oppimisalustojen käyttäminen on jäänyt testaamisen asteelle.

Etäopiskelu ja -työskentely edellyttää ennakkoluulotonta suhtautumista työn tekoon. On osattava ottaa vastuuta omasta työpanoksesta itsenäisesti. Työpäivien rytmitys, tehtävien tärkeysjärjestys ja yhteistyön tekeminen tulee huomioida, jotta jaksaa tehdä etätyötä. Koen, että etäopiskelu- ja etätyöjakso ovat tuoneet paljon hyvää. Olemme paljon valmiimpia toteuttamaan erilaisia työskentelyratkaisuja tulevaisuudessa.

 

rehtori Rauni Ronkainen

 

 

Yrjön 100 päivää, vs. kunnanjohtajan blogi

 

Aikoinaan, ennen ensimmäistä rupeamaani Rääkkylän kunnanjohtajana, työskentelin yritysten henkilöstövalintojen, henkilöstön työilmapiirin sekä johtamisen kehittämisen parissa.  Jo silloin puhuttiin käsitteestä ”johtajan 100 ensimmäistä päivää”. Sillä tarkoitettiin sitä, että johtajan pitää sadan ensimmäisen päivän aikana antaa näyttönsä.

Olen tuon muotitermin kanssa edelleenkin eri mieltä. Ei sadassa päivässä mitään ihmeitä tehdä. Ellei sitten moneen vuoteen olla oltu tekemättä mitään. Konsulttien keksimä koko termi. Media on sitä soveltanut jopa päämisterin työskentelyyn. Höpsistä, sanon minä. Asioita pitää johtaa pidemmällä näköalalla.

Nyt kun 10.5.2020 tuli sata päivää täyteen Rääkkylän kunnanjohtajan viransijaisuudessa, on silti hyvä aika arvioida noita päiviä.

Kun hain viransijaisuuteen, ilmoitin, että minulla on kolme keskeistä ”tulostavoitetta”.

Ensimmäinen ja ehkä haastavin oli se, että kuntaan pitää saada toimiva yhteistyö. Yhteistyö, jossa kaikkia kuunnellaan ja päätökset tehdään yhdessä; demokratian pelisääntöjä noudattaen, tarvittaessa enemmistön mielipiteen mukaan.

Toinen tavoite oli estää kunnan ajautuminen Valopiuhan lainatakausten myötä taloudelliseen ahdinkoon.

Nämä kaksi tavoitetta olemme onnistumassa saavuttamaan. Valokuituverkko antaa meille kuntana arvaamattomia mahdollisuuksia, antaa tietysti myös paljon ratkaistavia ongelmia. Selviämme niistä. Yhteistyöllä.

Kolmas tulostavoite liittyy meidän sosiaali- ja terveyspalveluihin. Meidän sote-palvelumme tuottaa tämän vuoden loppuun asti Terveystalo. Sote-palvelujen järjestämisvastuu on siirretty Siun sotelle jo 2017. Nyt on kyse siitä, miten Siun sote tuottaa palvelut vuoden vaihteen jälkeen. Kunnanhallitus päätti esittää Siun soten kuntayhtymälle, että Rääkkylä on valmis toimimaan kokeilukuntana, jossa palvelut tuotettaisiin edelleen yksityisen toimesta. Näen siinä erinomaisen hienon tilaisuuden. Rääkkylä olisi kunta, jossa on erilainen malli; kunta, jossa on mahdollisuudet hyödyntää etäpalveluja (etäpalvelu on oikeastaan väärä termi, etäpalvelussa ei tarvitse lähteä mihinkään, etäpalvelu on oikeasti lähipalvelua). Rääkkylä omana tuotantoyksikkönä haastaisi maakunnan laajuiset organisaatiot kilpasille: kumpi tuottaa palvelut laadukkaammin ja edullisemmin.

Näiden kolmen keskeisen ”tulostavoitteen” jälkeen on paljon kehitettävää muutenkin. Valokuituverkon tulo kuntaorganisaatioon vaatii sitä, että ”ihan mietimme” miten kunta toimii tarkoituksenmukaisesti. Mitä kunnan omistamia yhtiöitä tarvitsemme? Miten hoidamme yhtiöiden taloushallinnon? Niitä asioita ei ratkaista sadassa päivässä, eivätkä ne ratkea sadassa seuraavassakaan. Mutta ne ovat ratkaistavissa, se on meidän mahdollisuutemme.

Sadan päivän aikaisen johtajuuden parasta antia on ollut olla osa Rääkkylää. Se on näkynyt erityisen hyvin töissä hienolla meiningillä; kahvitauoillakin. Se on näkynyt kokouksissa hyvällä ilmapiirillä. Se näkynyt ”s-marketin parkkipaikalla” kuntalaisten kanssa. Tämä on meidän yhteistä työtä.

Ajankohtaista

angle-left Tarinarastit

Tarinarastit

TARINARASTIT KERTOVAT RÄÄKKYLÄN HISTORIASTA

Rääkkylän kunta ja Rääkkylä-Seura ovat koonneet Tarinarastit, joiden avulla tehdään kuntaa ja erityisesti sen historiaa tutuksi niin kuntalaisille, mökkiläisille kuin matkailijoillekin. Rastitus tarinoineen kuuluu kunnan 150-vuotistapahtumiin.

Yhteistoimin valitut rastit löytyvät eri puolilta Rääkkylää. Ne on merkattu erilliseen yleiskarttaan, jotka sijoitetaan Rääkkylän keskustan torille sekä Rasivaaran liikuntakatokseen. Rasteja on kaikkiaan 11. ”Suunnistajille” on jaossa erillinen esite, jossa on kartta ja kisakysely. Jokaisella rastilla on oma, kunnan historiaan liittyvä tarinansa. 

Käytännössä rastitus sujuu siten, että ”suunnistaja” kiertää kaikki rastit ja osallistuu rasteista järjestettyyn tietokilpailuun. Kilpailu on jaetun kartan toisella puolella. Omat vastaukset ruksataan ja lipuke yhteystietoineen palautetaan Rääkkylän kirjastoon 30.9.2024 mennessä. Kilpailuun voi osallistua myös sähköisesti QR-koodin kautta.

Vastanneiden kesken arvotaan kolme 30 euron lahjakorttia Onnen Kauppaan.

Idea Tarinarasteista lähti vanhoista matkailuesitteistä, joita oli jaossa turisteille 1960-luvun lopulla. Matkailu oli tuohon aikaan vilkasta, ja uudenlaisilla rastiesitteillä vierailijoita saatiin entistä enemmän tutustumaan pitäjään. Rastituksen ideoinnista ja esitteiden julkaisemisesta vastasi tuolloin Rasivaaran koulun opettaja Keijo Saarinen, joka toimi kunnan väliaikaisena matkailuasiamiehenä.

Vuonna 1967 oli jaossa mittava, nelisivuinen esite kunnasta ja sen kiinnostavista kohteista. Esitteessä kerrottiin Rääkkylästä nimenomaan luonnonkauniina pitäjänä. Retkikohteita oli kaikkiaan 16. Jos niistä kävi vähintään neljällä, sai osallistua arvontaan. Palkintona oli Rääkkylän kiuluja. Vuonna 1968 tehtiin puolestaan kätevä, kirjapainossa painettu esite nimeltään ”Suuntana Rääkkylä, suomalainen löytöretki 1968”. Esitteessä oli varsinaisten kohteiden lisäksi mainittu kunnan palveluja kuten kauppaliikkeitä ja huoltamoita.

 

Karttoja ja kyselylomakkeita on jaossa  kirjastossa, Onnen Kaupassa ja S-marketissa.

Löydät  kartan ja kyselylomakkeen myös alla olevista linkeistä.

Sivu arviointi ja palaute