Pienoisrautatie nähtävillä heinäkuussa

Rääkkylän vanhalla alakoululla on yleisön nähtävänä heinäkuun aikana perjantaisin, lauantaisin ja sunnuntaisin klo 13 – 17, muina aikoina sovitusti puh. 0400 217107.

Tervetuloa tutustumaan pienoisrautatien kiehtovaan maailmaan!

RAUTATIE RÄÄKKYLÄN ALPEILLA

Vesien äärellä sijaitseva Rääkkylän kunta on saanut rautatien. Kyseessä on tämä nähtävillä oleva upea pienoisrautatie huikeine alppimaisemineen, asemineen ja kyläyhteisöineen.

Radasta vastaa nykyisin Rääkkylä-Seura, joka on saanut sen lahjoituksena.

Rautatien suunnittelijana ja rakentajana toimi nyt jo edesmennyt radan ”projektipäällikkö ja liikenteenohjaaja” Matti Hirvonen. Hän aloitti alppiradan rakentamisen vuonna 1993 ja jatkoi harrastustaan lähes 30 vuotta. Hirvosella oli kokemusta myös oikeista ratatöistä rakennusmestarina Joensuussa, ratamestarina Tohmajärvellä sekä töiden valvojana Niiralan asemalla.

Märklin-merkkisellä radalla on pituutta kaikkiaan 60 metriä. Rata, tunnelit ja kylät on mietitty erittäin tarkasti ja vielä niin, että niiden taustalle on projektipäällikkö itse maalannut hienon maiseman, joka alppinäkymineen täydentää saumattomasti kokonaisuutta. Kylillä on myös vilkasta elämää ihmismalleineen ja autoineen.

Matti Hirvonen on kertonut, että alppimaiseman idea syntyi siitä, kun hän kävi vaimonsa kanssa ensi kertaa Alpeilla. Sittemmin käyntejä kertyi neljä.

Radan siirtoon ja kokoamiseen Rääkkylä-Seura on saanut kiitettävästi apua kuntalaisilta. Lisäksi ratahankkeelle on saatu merkittävä raha-avustus, jonka on myöntänyt ELY-keskus.


Kyseessä on siis Rääkkylässä esillä oleva noin 60 metriä pitkä Märklin-pienoisrautatie, jonka rakensi Matti Hirvonen vuosina 1993–2020-luvulle saakka. Alppiaiheinen maisema perustuu hänen omiin Alppien-matkoihinsa, ja rata on nykyisin Rääkkylä-Seuran ylläpitämä nähtävyys.